Co trzeba wiedzieć o leżakowaniu, zanim dziecko pójdzie do przedszkola?

Przedszkole to miejsce, w którym maluch może zdobywać nową wiedzę, uczyć się zawierania znajomości oraz współpracy i miło spędzić czas w gronie rówieśników. Oprócz zabaw i zajęć rozwojowych, w planie zajęć znajdziemy również czas przeznaczony na leżakowanie. Czy dzieci go potrzebują? Jak ono wygląda w nowoczesnych, dostosowanych do potrzeb najmłodszych placówkach?

 

Dlaczego leżakowanie w przedszkolu jest ważne?

Dziecko potrzebuje więcej snu niż osoba dorosła. Nawet jeżeli przebywając w domu, pociecha niechętnie odpoczywa w ciągu dnia, musimy pamiętać, że w przedszkolu dociera do niej znacznie więcej bodźców, a także zdobywa ona wiele nowych informacji, które mózg musi później przetworzyć. Leżakowanie stanowi doskonały czas, aby się zrelaksować, odpocząć i nabrać sił na kolejne aktywności w ciągu dnia. W wielu przypadkach pozytywnie wpływa ono również na samopoczucie dziecka, a co za tym idzie, sprawia, że jest ono mniej marudne.

 

Jak wygląda leżakowanie w przedszkolu?

To, jak dokładnie wygląda czas odpoczynku w danym przedszkolu, zależy od placówki. W związku z tym warto zapytać o tę część dnia podczas zapisywania dziecka na zajęcia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obecnie odchodzi się od zmuszania maluchów do pozostawania przez określony czas w ciszy oraz do zasypiania. Zamiast tego podopieczni mogą się zrelaksować w łóżku, a jeśli nie chcą zasypiać — posłuchać relaksacyjnej muzyki lub bajki czytanej przez wychowawcę.

Jeżeli wybierzemy dla swojej pociechy nowoczesne, prywatne przedszkole, zyskamy pewność, że jej potrzeby zawsze będą stawiane na pierwszym miejscu. W takich miejscach możemy również liczyć na to, że jeżeli maluch nie będzie chciał odpoczywać, opiekunki znajdą dla niego inne zajęcie, np. pozwolą mu rysować.