Przedszkole z warsztatami plastycznymi

Warsztaty plastyczne w przedszkolu Rainbow rozwijają pracę twórczą i kreatywność u dzieci, pozwalają im wyrazić siebie i swoje wyobrażenia oraz inspirują maluchy do stosowania różnych form plastycznych. Podobnie jak zajęcia teatralne w przedszkolu mogą mieć formę terapii wpływającej na rozwój dzieci lub mogą być formą pozasłownego odzwierciedlenia emocji maluszka. Choć może się wydawać, że warsztaty plastyczne cieszą się zainteresowaniem i popularnością dzieci, które naturalnie mają rozwinięte zmysły artystyczne, w Rainbow staramy się pozwalać maluchom na malowanie i rysowanie tak często, jak czują tego potrzebę, ponieważ mogą w ten sposób przekazać swoje emocje, których nie potrafią nazwać. Warsztaty plastyczne odbywają się w sali przystosowanej do prac kreatywnych, które nie ograniczają artystycznej ekspresji maluchów. Pedagog prowadzący warsztaty plastyczne przedstawia dzieciom różne formy artystyczne, rozwija w nich zdolności twórcze i wrażliwość na szeroko rozumianą sztukę.

Wychowanie przez sztukę

Wychowanie przez sztukę to nurt w pedagogice, którego celem jest wszechstronny rozwój dziecka, inspirowanie go i rozbudzanie wyobraźni. Warsztaty plastyczne wykorzystują różne techniki i style plastyczne, wskazując maluchom kreatywne zastosowania – dzieci nie tylko malują kredkami i farbami, ale także paluszkami czy płatkami higienicznymi, poznając tym samym kreatywne rozwiązania i podejścia do zagadnienia. Warsztaty plastyczne i wychowanie przez sztukę wpływają na wrażliwość estetyczną dziecka, usprawniają małą motorykę i uczą siły nacisku. Dzieci podpatrując u rówieśników indywidualne techniki, style malowania lub tworzenia poznają różnice między sobą i rozwijają wyobraźnię.