Jak pomóc dziecku zaadaptować się w nowym przedszkolu?

Wysłanie dziecka do przedszkola ma wiele zalet. Przede wszystkim pociecha może zdobyć nowe umiejętności, a także poznać rówieśników, co bez wątpienia wpłynie na jej rozwój. Niestety pierwsze dni w nowym miejscu mogą być dla niej trudne, szczególnie jeżeli wcześniej nie rozstawała się na dłużej z rodzicami. Jak skutecznie ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

 

Jak postępować podczas adaptacji pociechy w przedszkolu?

Wysyłając pociechę do przedszkola, powinniśmy zadbać nie tylko o jej emocje, lecz także o swoje. Wielu rodziców jeszcze bardziej niż dziecko przejmuje się jego pozostawieniem pod opieką innych osób. Warto pamiętać, że maluszek odbiera to, jak się czujemy, więc możemy nieświadomie zwiększać też jego stres. Zanim pociecha uda się na pierwsze zajęcia, dobrze skompletować wraz z nią wyprawkę. Warto już wtedy zacząć uczyć pociechę samodzielności, chwaląc ją za wszystkie postępy.

Gdy nadejdzie dzień, w którym maluch ma zostać w przedszkolu, możemy dać mu jego ulubioną zabawkę lub rzecz, która kojarzy mu się z domem. To pomoże podczas rozstania. Pamiętajmy jednak, aby nie płakać ani nie robić tego nienaturalnie i zbyt długo. Ważne jest też to, żeby dotrzymywać danych dziecku obietnic — jeżeli powiemy, że przyjdziemy po nie po obiedzie, musimy tak zrobić. Podczas pierwszych dni w przedszkolu możemy również przyjeżdżać po dziecko nieco szybciej.

 

Wybór odpowiedniej placówki — podstawa zadowolenia dziecka i rodziców

Jeżeli maluszek ma dobrze czuć się w przedszkolu, opieka nad dziećmi powinna być powierzona osobom empatycznym i kreatywnym z odpowiednim wykształceniem. Oprócz tego, wybierając placówkę, zwróćmy uwagę na jej wyposażenie — dobrze, jeżeli będą tam bezpieczne oraz interesujące pociechę zabawki, które umilą czas spędzony w przedszkolu.